Interview – Kier Darby of vBulletin

This is a dedicated thread for discussing the SitePoint article ‘Interview – Kier Darby of vBulletin

Is this Kier Darby’s argument against open source software? You decide.

“Charging customers for a vBulletin license means that Jelsoft can afford to pay a very reasonable rate to both the development team and the support team. It adds greatly to the stability of a product or a company if its employees have a degree of loyalty to it, and if those employees have been working with the company and its products for an extended period of time. A level of expertise and speciality is achieved that is difficult to attain when there are either no permanent staff members, or when staff turnover is much higher. This benefit impacts directly on our customers.”

I don’t think it was meant as an argument against open source. I think he is talking about why Jelsoft decided to charge for vB and provides a valid argument for the paying for software.

If it’s good software, I’ll gladly pay for it. I don’t need a reason :slight_smile: (For example, I use Feeddemon by Bradbury instead of its open source, free alternatives.)

I don’t think why it should be against open source software. He makes perfect sense in what he is saying.

We all know that there are problems attached with open source software, no one can deny it. To defend himself, he inherently and indirectly has to point out the disadvantages of open source software.

But I am pretty sure he doen’t mean to attack it.

In no way is my answer about why vBulletin is commercial software supposed to attack Open Source.

Some systems benefit from Open Source and there’s no doubt that it’s an important and valuable movement.

I was simply laying out the whys and wherefores of vBulletin running under a commercial license :slight_smile:

You know what. I like paying for vBulletin, and I’ll tell you why.

Currently, I’m using phpAdsNew to serve my banners. I like using this system because I found it simple to use and it’s recognized by most of the people that want to advertise on my site. What I LOATHE about phpAdsNew, is that it offers only community support. The developers occassionally answer questions, and sometimes I wonder if phpAdsNew is going to be around next year or will it go by the waist side.

Similar to vBulletin, phpAdsNewswill do something that I need clarification on, or would like to get a simple answer. The difference is that with vBulletin, I can ask the community or talk to the actual developers. I’d pay for phpAdsNew if I could get some support.

Furthermore, developers have to eat too. Open Source does not equal starving artist. Atleast their doing what they love, rather than working for something they hate.

My post was more of a question than a statement. I certainly can understand where Kier is coming from in his argument for a commercial model. I just wasn’t for certain whether he thought the open source model was valid or not. I think that I gather from his post and others that he does not, in fact, think open source is bunk. Thanks for your response Kier

great article - well done to david, very well written :slight_smile:

Thanks!

Great! Thank You. I was waiting to see an interview related to vBulletin.

Family G je technika posilňovania nehnuteľnosť na predaj alebo prenájom, veľmi populárne v zahraničí. Za pár hodín (nanajvýš niekoľko dní), za málo peňazí (spravidla niekoľko sto euro) a bez prílišného narušenia (obmedzenia nepríjemné pocity v prípade, že sú ľudia, ktorí žijú v dome, kým na trhu je) FamilyG dobré domáce veterán je príjemné a útulné prostredie ukazovať čo najväčší počet návštevníkov. Kladie dôraz na pozitívne vlastnosti domu, odstránenie alebo aspoň minimalizáciu malé chyby. Ale nielen to.

Osobnosť vlastníka je “neutralizovať”, pokiaľ je to možné. To bude robiť to veľa ľahší Family G pre potenciálnych kupcov, aby si predstaviť seba spokojne žije v týchto priestoroch. A tak bude mať "láska na prvý pohľad, ktorá takmer vždy vedie ku kúpe domu FamilyG.

Ako všetky realitné kancelárie vedieť, dôležité, pretože sa jedná o cenu, veľkosť, plocha, atď. V rozhodnutí o kúpe domov emocionálne vplyv je rozhodujúce, pretože to je dôležitejšie ako kúpa života pre väčšinu Family G ľudí. dobre urobil fotky, ktoré bolo prijaté po intervencii Family G, iste zvýši počet návštevníkov veľký záujem, čo významne zvyšuje šanca na predaj či prenájom v krátkodobom horizonte. Family G je pre súkromné a na realitných maklérov. Ponúka tiež poradenstvo online FamilyG.